Czas na relaks!
- Świetliki
- 20 mar 2020
- 3 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 7 kwi 2020
Odpoczynek pełni w naszym życiu niezwykle ważną rolę, ale czy na co dzień pamiętamy o nim? Czy w natłoku zajęć, lekcji, rozrywek pamiętamy by się zrelaksować? Najważniejszym momentem odpoczynku jest sen! Pamiętaj, by Twój organizm mógł wypocząć powinieneś spać 9 do 12 godzin w ciągu doby.
No dobrze mamy nadzieję, że w temacie snu jesteście wzorowi i smacznie śpicie w nocy, ale co z tym odpoczynkiem w ciągu dnia? Są osoby, które lubią uciąć sobie drzemkę na kanapie pod ulubionym kocykiem w ciągu dnia - to też dobry sposób. Nie musimy jednak kłaść się spać, by trochę się wyciszyć. Pewnie macie czasem uczucie zmęczenia, napięcia, zdenerwowania, szczególnie podczas pracy, rozwiązywania zadań, czy dużego skupienia. Na pewno każdy z was miał kiedyś poczucie tak dużego zmęczenia, że czynność, którą akurat wykonywaliście w ogóle Wam nie wychodziła i wszystko wydawało się nie takie jak być powinno! To właśnie jest ten moment, by oderwać się od zadania i pozwolić sobie na chwilę relaksu i siw rozluźnić. Wystarczy 10-15 minut przerwy na to, by Wasz mózg mógł sobie uciąć krótką drzemkę, by Wasze mięśnie się rozluźniły, żeby za chwilę wrócić wypoczęty do pracy. Dosyć już tych wiadomości, czas przejść do konkretnych ćwiczeń!
1. Właściwy oddech to początek dobrego odpoczynku!
Siądź wygodnie przy stole, nie zakładaj nogi na nogę, pozwól by swobodnie zwisały w dół. Dłonie połóż na udach. Na stole połóż małą piłeczkę (np. taką do ping-ponga), Twoim zadaniem będzie dmuchać w piłkę i wprawiać ją w ruch, tak by nie spadła ze stołu, ale cały czas poruszała się. Rodzic, bądź rodzeństwo mogą przyłączyć się do zabawy. Ubaw gwarantowany! :)
2. Przenosimy swoje myśli w inny świat.
Zadanie dla rodziców, którzy muszą wcielić się w rolę narratora i przeczytać krótką opowieść:
Wszystkie dzieci będą bawiły się w małego, niezdarnego misia. Miś żyje w dużym, ciemnym lesie. Przez całą wiosnę, lato i jesień misio ciężko pracował – musiał najeść się do syta, żeby starczyło na całą zimę. Musiała także zbudować sobie posłanie, na którym będzie w zimie spał. Wszystkie dzieci będą teraz myślały o tym zmęczonym misiu i będą robiły to samo, co on. Misio układa się do zimowego snu, kładzie się prościutko na posłaniu. I wy też kładźcie się na kocykach. Misio leży cicho, ma zamknięte oczy, jest mu ciepło, miło, dobrze. O niczym nie myśli. Słucha tylko jak w lesie szumią drzewa. Misio czuje jak odpoczywają jego rączki, nóżki, główka, buzia i oczka. Najpierw misio czuje, że jego nóżka robi się ciężka, coraz cięższa, jakby był z drzewa. Misio nie może jej podnieść, ale tak jest jej dobrze, wygodnie, ciepło i przyjemnie. Druga nóżka zazdrości tamtej nóżce, więc aby jej smutno nie było misio myśli o tej drugiej. Druga też robi się ciężka, coraz cięższa, że nie może jej podnieść. Nóżkom jest dobrze i cieplutko. Teraz łapki też chcą, aby było im przyjemnie. Najpierw jedna rączka chce odpocząć. Rączka leży wzdłuż ciała i nie rusza się, jest cieplutka. Teraz misio myśli o drugiej rączce, żeby i jej było przyjemnie. Rączka leży spokojnie, gdy misio o niej myśli, odpoczywa. Teraz misio myśli o swojej główce. Opuszcza główkę swobodnie. Główka leci, leci gdzieś w dół. Jest jej dobrze. Oczka ma zamknięte. Buźka sama się otworzyła, leżymy spokojnie. Słuchamy z misiem jak szumi las, śpiewają ptaki. Teraz budzimy się, przeciągamy się. Misio podnosi się i wstaje i wy też wstańcie. Powiedźcie mi, kto naprawdę był misiem, kto czuł to samo?
3. Wyginam śmiało ciało!
Puść ulubioną muzykę. Przez cały utwór staraj się być w ruchu, wykonywać dowolne układy taneczne. Druga osoba będzie pomocnikiem, który będzie wyłączał muzykę kilka razy. Kiedy muzyka ucichnie za każdym razem robimy z naszym ciałem coś innego:
- z całej siły ściskamy pięści
- stajemy na palcach i wyciągamy ręce w górę, tak by sięgnąć jak najwyżej
- kładziemy się na ziemi i zwijamy w kłębek, tak by "zrobić się jak najmniejszym"
- tupiemy z całej siły nogami w podłogę (pozdrowienia dla sąsiadów z dołu ;) )
- na wyprostowanych nogach pochylamy się w przód i próbujemy dotknąć palcami do ziemi, jeśli się uda staramy się położyć całe dłonie (ważne: nie zginamy kolan)
- kładziemy się na brzuchu i próbujemy jednocześnie podnieść obie nogi i obie ręce
Wszystkie czynności robimy energicznie i szybko, ale dokładnie, tak by poczuć wszystkie mięśnie
4. Propozycje relaksacyjne:
Pamiętajcie, że nawet najmądrzejsze głowy potrzebują chwili wytchnienia. Znajdźcie chwilę czasu na oderwanie od zadań i obowiązków, by potem móc lepiej pracować. Czas na relaks!
pozdrawiają wychowawcy świetlicy
留言