top of page
Szukaj

Magia kina

  • Zdjęcie autora: Świetliki
    Świetliki
  • 15 cze 2020
  • 3 minut(y) czytania

Jak myślicie, dlaczego mówi się magia kina? Co jest magicznego, niezwykłego w kinie? Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, gdyż dla dzisiejszych pokoleń duży ekran jest czymś zwyczajnym. Jednak kino to coś więcej. To dzięki temu, co ukazuje się naszym oczom, co przyciąga, zaciekawia, co sprawia, że przez 120 minut siedzimy skupieni i na chwilę myślami przenosimy się w sam środek akcji. Na początek mamy dla Was garść ciekawostek:


Czy wiesz, że pierwszy film powstał ponad 120 lat temu!?


Czy wiesz, że pierwszy film trwał tylko... 20 sekund?


Czy wiesz, że twórcy pierwszego filmu bracia Lumiere do tworzenia filmów angażowali swoją rodzinę?


Czy wiesz, że początkowo kino było tylko obrazem, bez dźwięku?


Czy wiesz, że Thomas Edison wynalazca żarówki wynalazł także kinetoskop, czyli urządzenie, które zapoczątkowało rozwój kina?


Czy wiesz, że pierwsze obrazy filmowe za pomocą kinetoskopu mogła oglądać tylko jedna osoba jednocześnie?


Dzięki wielkim wynalazcom, ludziom nauki o niezwykłej wyobraźni dziś możemy podziwiać prawdziwe dzieła filmowe, które mają w dzisiejszych czasach już nie tylko dźwięk, ale też efekty specjalne. Powstanie filmu nie jest jednak szybkie i proste. Kiedyś bracia Lumiere sami nagrywali swoje życie, a ich aktorami byli członkowie rodziny. Dziś kiedy nauka, technika i doświadczenie ludzi są o wiele dalej posunięte, stworzenie profesjonalnego filmu trwa wiele miesięcy, a pracą nad nim zajmuje się sztab ludzi.

Reżyser - czyli szef filmu, kieruje ekipą filmową, udziela wskazówek aktorom, decyduje o wystroju, odpowiada za cała realizację filmu


Aktor - odgrywa rolę w filmie. Wciela się w postać, którą wymyślił dla niego reżyser


Operator - jest odpowiedzialny za obraz, nagrywa, dba o to, by zdjęcia były dobrze oświetlone


Scenarzysta - pisze teksty, które wypowiadają aktorzy, wymyśla historię i sceny, które znajdują się w filmie.


Scenograf - tworzy dekoracje, rekwizyty, dba o to by otoczenie było dobrze dobrane do sceny i jak ubrani będą aktorzy


Montażysta - wybiera z całego materiału filmowego, który nagrał operator te fragmenty, które znajdą się w filmie, przycina, łączy w całość


Charakteryzator - odpowiada za wygląd aktorów, niektórych musi np. : postarzyć, innym dorobić blizny, lub czasem całkowicie zmienić twarz za pomocą specjalnego makijażu.


Producent - pilnuje by film był nagrany na czas, nadzoruje prace i ponosi koszty produkcji


ZADANIE

Pobawcie się w reżysera i aktora. Poproście rodzica, rodzeństwo, koleżankę, czy kolegę. Niech jedno z Was odgrywa jakąś rolę, wykonując różne gesty. Zadaniem drugiej osoby, jest wykonywanie tych samych ruchów, żeby jak najdokładniej odwzorować postać przed Wami. Wyobraźcie sobie, że to Wasze odbicie w lustrze, więc ruchy powinny być takie same.



Jedynym pewnie z Waszych ulubionych gatunków filmowych jest film animowany. Zastanawialiście się kiedyś jak powstają te wszystkie obrazy?


Zobaczcie krótki film o powstawaniu obrazu animowanego....

ZADANIE

Mamy dla Was zadanie. Spróbujcie sami wykonać scenę do filmu animowanego. Wystarczy zeszyt, ołówek lub długopis i pomysł :) Spróbujcie Wasz element lub postać wprawić w ruch. Uda Wam się to wtedy kiedy na każdej kartce narysujecie ten sam obrazek jednak zmieniony o element, który chcecie poruszyć. Tak jak w filmie powyżej może to być spadający parasol, postać, która chodzi. Ale może to być np.: kot wskakujący na drzewo, zachodzące za chmurę słońce. Komu się udało?


Zobaczcie filmik o tym jak powstaje film. Może sami się zainspirujecie i stworzycie jakąś domową produkcję? O tego przecież zaczynali bracia Lumiere, czyli twórcy pierwszych filmów.


Trochę dowiedzieliście się na temat osób, które tworzą film. Spawdźcie swoją wiedzę


Zachęcamy Was do tworzenia domowego kina na wzór tego świetlicowego. Przygotujcie film, który chcecie zobaczyć, miejsce i odpowiedni klimat, a także Wasz ulubiony popcorn :) Dobrej zabawy!


wychowawcy świetlicy

 
 
 

Comments


bottom of page