Miasto moje, a w nim...
- Świetliki
- 3 cze 2020
- 2 minut(y) czytania
Ulubione miejsca, charakterystyczne budowle, znajome twarze. To wszystko składa się na miejsce, w którym mieszkamy. Siemianowice Śląskie, bo o nich dziś mowa może nie są nadmorskim kurortem z piękną plażą, czy miastem z okazałymi biurowcami, ale stoi za nimi bogata i ciekawa historia, którą także my wszyscy tworzymy dla kolejnych pokoleń, ale też zaskakują swoją różnorodnością.
Na początek naszej podróży po Siemianowicach zapoznamy Was z kilkoma informacjami i ciekawostkami na temat naszego pięknego miasta.
Siemianowice Śląskie oficjalnie są miastem od 1932.
Dawniej mieszkańcy Siemianowic utrzymywali się głównie z rolnictwa, hodowli leśnej i... hodowli ryb.
Najwyższy punkt naszego miasta wynosi 320 m n.p.m i leży w dzielnicy Bytków
Województwo w jakim leży nasze miasto nazywa się śląskie, kiedyś natomiast byliśmy województwem katowickim.
Jeden z naszych zabytków - budynek pływalni miejskiej jest najstarszą pływalnią krytą w Polsce i czwartą w Europie
W mieście działa najnowocześniejsza w Polsce klinika leczenia oparzeń
Herbem Siemianowic jest mężczyzna w białym ubraniu na niebieskim tle trzymający czerwony kapelusz, stojący nad wodą, w której pływa złoty karp. Obok rośnie krzew kwiatowy.
Barwy Siemianowic są zielono-żółto-niebieskie
Jeszcze do niedawna nasze miasto słynęło z licznych zakładów pracy i przemysłu. Na pewno wielu kojarzy Siemianowice z kopalni i huty, które były miejscem pracy naszych rodziców, czy dziadków. Dziś już miejsca te nie prowadzą działalności, jednak ludzie pielęgnują wieloletnią tradycję i starają się zachować pozostałości symboli Górnego Śląska i Siemianowic. Wiele starych szybów kopalni wnosi się pomiędzy budynkami i choć nie wyglądają już tak efektownie jak kiedyś, gdy tętniły życiem to są ważnym symbolem naszego regionu.
Na zdjęciu szyb Kopalni Węgla Kamiennego Siemianowice, który znajduje się niedaleko naszej szkoły :)
Siemianowice to jednak nie tylko zakłady przemysłowe. Na terenie naszego miasta znajduje się wiele pereł architektury. Jednym z nich jest Pałac Donnersmarców mieszczący się na terenie Parku Miejskiego, który pewnie wiele razy odwiedzaliście. Do niedawna "zamek" jak potocznie go nazywano nie wyglądał najlepiej, na szczęście dzięki wielu ludziom w końcu znalazł się inwestor, który chce przywrócić mu dawny blask.
Siemianowice to miasto niezwykle różnorodne. Pomimo przemysłowego charakteru na terenie Grodu Siemiona znajduje się mnóstwo terenów zielonych. Są to wyjątkowe miejsca, gdzie zobaczyć/ usłyszeć możemy żyjącą tam przyrodę, odpocząć, ale także skorzystać z rozrywki.
Na zdjęciu Staw Rzęsa, który wchodzi w skład kompleksu. Możecie tam pospacerować z rodziną, ale też skorzystać z dobrodziejstw tężni solankowej, czy zwiedzić park dinozaurów. Na terenie naszego miasta jest kilka stawów, które są miejscem życia przyrody.
TRADYCJA, ZABYTKI, PRZYRODA
Tymi przykładami chcieliśmy Wam pokazać w jak różnorodnym mieście mieszkamy/ uczymy się i jak wiele jest w nim ciekawych miejsc, ale to tylko wstęp. W tym tygodniu zapraszamy Was na taką naszą "wirtualną" wycieczkę po Siemianowicach. Wchodźcie na bloga i sprawdzajcie.
DZIENNIKARSKIE ZADANIE
Być może i Wy macie swoje ulubione miejsca w Siemianowicach, o których my nie wiemy. Waszym małym dziennikarskim zadaniem będzie uważne obserwowanie różnych miejsc podczas np.: spaceru. Wyobraźcie sobie, że pracujecie dla wielkiej, poczytnej gazety i macie za zadanie przedstawić, opisać Miasto Siemianowice, by zachęcić innych do jego odwiedzenia. Zapraszamy Was do przesyłania zdjęć, filmów lub po prostu opisu ciekawych zakątków Siemianowic na adres: bkmsp3@hotmail.com
Zapytajcie też rodziców, czy są jakieś wyjątkowe miejsca na mapie Siemianowic, które oni chętnie odwiedzali w czasach swojego dzieciństwa, być może one jeszcze istnieją, albo sporo się zmieniły.
Pozdrawiamy
wychowawcy świetlicy :)
Commentaires