Moje mocne i słabe strony
- Świetliki
- 5 maj 2020
- 2 minut(y) czytania
Każdy z nas lubi usłyszeć na swój temat coś miłego, komplementy z ust zarówno osób, które dobrze znamy, a także tych dalszych znajomych sprawiają, że czujemy się dobrze i rośnie nasza samoocena. A co z wadami, czyli takimi cechami/zachowaniami, które są może czasem uciążliwe, lub hamują nasz rozwój? Na pewno nie lubimy kiedy ktoś nas krytykuje, ale czy wiecie, że konstruktywna (czyli taka, która wnosi coś pozytywnego) krytyka jest dla nas niezwykle cenna i pomaga nam lepiej poznać samych siebie i pracować nad tym, co na ten moment wydaje się w nas słabsze, bądź mniej rozwinięte?
Poniżej przykładowe pozytywne cechy:
cierpliwy
życzliwy
pomysłowy
kochający
przyjacielski
dokładny
dotrzymujący tajemnicy
zaufany
miły
gościnny
odpowiedzialny
pewny siebie
pilny
systematyczny
troskliwy
sprytny
szczery
uczciwy
uprzejmy
spostrzegawczy
staranny
mądry
odważny
punktualny
prawdomówny
z poczuciem humoru
schludny
uważny
pracowity
Zachowania/ umiejętności:
Potrafi wybaczać
Potrafi pocieszyć
Jest dobrym przyjacielem
Ma dobre serce
Przejmuje się losem innych
Pomaga słabszym
Potrafi odmówić
Jest dobry w czytaniu
Jest dobry w liczeniu
Potrafi ładnie śpiewać
Świetnie gotuje
Przykładowe negatywne cechy:
porywczy
uparty
niecierpliwy
impulsywny
leniwy
nieszczery
niemiły
spóźnialski
natarczywy
egoistyczny
wulgarny
fałszywy
nieczuły
zarozumiały
arogancki
kłótliwy
Zachowania:
Denerwuje się szybko
Podnosi głos
Jest uparty
Musi postawić na swoim
Nie potrafi przegrywać
Jest konfliktowy
Często się obraża
Jest bałaganiarzem
Nie pomaga rodzicom
Często kłamie
Musi poprawić czytanie
Powinien ćwiczyć liczenie
To tylko przykłady. Postarajcie się sami odnaleźć różne zachowania, cechy, postawy i te dobre i te trochę gorsze, które ma każdy z nas.
1. Kostka
Na początek proponujemy Wam zabawę połączoną właśnie z lepszym poznaniem swoich mocnych i słabych stron. Taką kostkę możecie stworzyć sami, lub wydrukować z poniższego szablonu. Po wycięciu i sklejeniu turlajcie kostką i postarajcie się odpowiedzieć na pytanie, które akurat wypadło.
Źródło: http://scholaris.pl/zasob/110501
2. Lustereczko powiem Ci...
Stań przed lustrem lub weź małe lusterko do ręki. Patrząc na swoje odbicie w lustrze powiedź głośno poniższe zdanie. w miejsce kropek wstaw to co dotyczy Ciebie: np: Mam na imię Marysia. Najbardziej lubię w sobie to, że jestem pracowita. Jestem dobra w bieganiu na czas.
"Mam na imię...... Najbardziej lubię w sobie........ Jestem doby/dobra w..........."
Czy po wykonaniu ćwiczenia pojawił się uśmiech na twarzy? Jak się czuliście?
3. Pomocna dłoń
Jest to zabawa, którą niektórzy z Was na pewno znają. Daje nam wiele cennych wskazówek, co do naszego zachowania, pozwala dostrzec to, w czym jesteśmy dobrzy. Skupcie się bardziej na cechach charakteru, zachowaniach, niż na wyglądzie. Odrysujcie na kartce swoją dłoń. Na górze kartki napiszcie swoje imię. Rysunek możecie ozdobić, lub pokolorować, jednak pamiętajcie by nasza odrysowana dłoń pozostała pusta. Poproście o udział w zabawie domowników. Pozytywne cechy przeczytaj na głos, możesz zrobić to do lustra. Poniżej zdanie:
Napisz co we mnie lubisz, w czym jestem dobry, jakie mam pozytywne cechy charakteru
*Jeśli ktoś ma ochotę i wie, że nie zasmuci go to może zrobić to samo na drugiej stronie kartki, jednak tym razem poprosić o wskazanie zachowań/ cech nad którymi powinnaś/ powinieneś popracować. Będzie to cenna wskazówka.
Przeczytajcie, co znalazło się na jednej i drugiej stronie. Nie smućcie się i nie obrażajcie, jeśli ktoś napisał na stronie z wadami coś o Was. To po to by pracować nad sobą. Jeśli np. ktoś napisał: SPÓŹNIALSKA to znaczy, że często nie potrafisz wyjść z domu na czas. Zastanów się więc, co możesz zrobić, by w dniu dzisiejszym nie być spóźnialską osobą. Musimy uczyć się przyjmować zarówno komplementy, jak i krytykę. Dzięki temu poznamy lepiej siebie. Będziemy mogli się rozwijać i pielęgnować to, w czym jesteśmy świetni, a poprawiać te rzeczy, które nie są naszymi mocnymi stronami.
Pamiętajcie. Każdy z nas ma w sobie pozytywne jak i negatywne cechy. Nie powinniśmy się smucić i bać ich, ale przede wszystkim poznać. Kiedy lepiej poznamy samych siebie, będziemy lepsi dla innych ludzi i dla siebie.
Udanego poznawania siebie :)
Pozdrawiają wychowawcy świetlicy
Comments