Muzyka lekiem na wszystko!
- Świetliki
- 24 kwi 2020
- 3 minut(y) czytania
Czy macie jakieś sposoby na stres i rozładowanie złych emocji? Jest ich wiele. Niektórym pomaga wyciszenie, innym sport, jeszcze inni uspokajają się na łonie natury. Jednym z elementów pomagających odciągnąć negatywne myśli jest muzyka. Słuchanie utworów pomaga naszej psychice zachować równowagę. Osoby, które są niespokojne, nerwowe przy spokojnej muzyce wyraźnie się uspokajają, natomiast bywa, że osoby nieśmiałe, skryte, bądź takie którym brakuje sił słuchając muzyki dostają energii i pewności siebie.
Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej muzyki do nastroju i stanu w jakim się znajdujemy. Pamiętacie nasze poranki w świetlicy? Często puszczaliśmy sobie muzykę, zazwyczaj była to muzyka skoczna, szybka i energiczna, po to by trochę się rozruszać i pobudzić lub Wasze ulubione utwory, że wprowadzić się w dobry nastrój przed nauką.
Na początek kilka ciekawostek na temat słuchania muzyki:
Czy wiesz, że muzyka wyzwala aktywność w tej samej części mózgu, która uwalnia hormon szczęścia?
Czy wiesz, że małe dzieci mogą zachowywać spokój nawet dwa razy dłużej, kiedy słuchają piosenki lub pomaga im ona w zasypianiu?
Czy wiesz, że kwiaty mogą rosnąć szybciej, kiedy słuchają muzyki — zwłaszcza muzyki klasycznej?
Czy wiesz, że słuchanie muzyki przy wykonywaniu ćwiczeń poprawia naszą sprawność fizyczną?
Czy wiesz, że muzyka pomaga ludziom starszym i schorowanym uporać się z depresją i samotnością?
Czy wiesz, że słuchanie muzyki może pomóc osobom z uszkodzeniami mózgu (np. w śpiączce, czy z utratą pamięci) przywołać utracone wspomnienia?
To tylko niektóre z właściwości muzyki. Jest ich całe mnóstwo. Od zwykłej przyjemności słuchania ulubionego utworu, po funkcje lecznicze.
Dla Was garść pomysłów na muzyczne zabawy, które na pewno sprawią wiele frajdy, ale Waszym zadaniem będzie zaobserwować także, jak zmieniło się Wasze samopoczucie? Czy czujecie się lepiej? Czy Jesteście mniej poddenerwowani? Czy może otrzymaliście zastrzyk pozytywnej energii i macie siłę do działania?
1. Zabawa z elementami zadaniowymi
Dobrze znana Wam z naszej świetlicy zabawa :) Włączacie dowolny utwór muzyczny, najlepiej skoczny, energiczny. Jeśli jest Was więcej (np. rodzeństwo, rodzice) możecie włączyć element rywalizacji w postaci krzeseł, czy poduszek, których będzie o jedną mniej niż uczestników. W trakcie trwania utworu tańczymy, kiedy muzyka ucichnie (poproście o to jedną osobę) szukacie wolnej poduszki, czy krzesła. Osoba, dla której miejsca zabraknie odpada. Tak, tak to dla Was za proste, więc tak jak w naszej świetlicy proponujemy element zadaniowy, gdy muzyka ucichnie prowadzący wydaje polecenie przyniesienia różnych rzeczy. Przykłady: Proszę przynieść coś co wydaje jakiś dźwięk.
Proszę przynieść przedmiot, który wiąże się z muzyką.
Proszę wymienić trzy tytuły ulubionych piosenek.
Proszę wymienić trzech znanych artystów muzycznych.
Proszę wykonać krótki układ taneczny (np 10 sek.).
Proszę przynieść coś zielonego.
Proszę przynieść coś okrągłego.
Proszę przynieść coś miękkiego.
Kiedy wykonacie zadanie muzyka rusza dalej i tak do wykonania wszystkich zadań
2. Jaka to melodia?
Przygotujcie kilka melodii, które znacie. Jedna z osób zakłada słuchawki, puszcza w słuchawkach jeden utwór muzyczny. Jej zadaniem będzie zanucić (czyli bez użycia słów) przedstawić daną piosenkę, tak by druga osoba/ osoby odgadły jaka to melodia nie słysząc jej. Gwarantujemy mnóstwo śmiechu :D Zachęcamy do zabawy także dorosłych.
3. Malowane dźwięki
Przygotuj 2 duże arkusze papieru i miseczki z farbami. Wybierz dwa utwory. Jeden szybki, jeden wolny. Poproś kogoś by najpierw puścił szybki utwór. W rytm muzyki maluj palcami po kartce. Pamiętaj aby Twoje ruchy były dostosowane do szybkości muzyki. Umyj ręce i to samo zrób z drugim arkuszem, jednak tym razem puść wolną muzykę. Na koniec porównaj swoje dzieła, zobacz czym się różnią. Który obraz malowało Ci się przyjemniej?
Poniżej propozycje do przesłuchania:
1. Zbiór melodii z bajek Disneya
2. Zbiór muzyki klasycznej. Idealny do wyciszenia, uspokojenia
3. Coś dla najmłodszych. Zbiór piosenek z elementami ruchowymi
4. I coś dla fanów disco-polo. Przeróbki znanych piosenek na wersje dla dzieciaków. Poniżej link do jednej z piosenek.
Zachęcamy także do zabawy w karaoke. Wpisując na platformie YouTube w wyszukiwarce Disco Kids karaoke możecie znaleźć utwory wraz z tekstem. Zachęcamy Was do dobrej zabawy
Pozdrawiamy
wychowawcy świetlicy
Comments