Nasze ulubione książki
- Świetliki
- 14 maj 2020
- 2 minut(y) czytania
Świat przedstawiony w książce może być niezwykły! Dzięki czytaniu zanurzamy się w zupełnie inną rzeczywistość, przeżywając wraz z bohaterami ich przygody, czy z niecierpliwością czekając na rozwiązanie jakieś zagadki.
Każdy z nas ma lub będzie mieć swój ulubiony gatunek książki (w przypadku młodszych dzieci). Dla każdego inny rodzaj literatury będzie wydawać się wciągający i fascynujący. Czy potraficie wymienić choć kilka gatunków książek?

źródło: pexels.com
Wśród dzieci najpopularniejszymi są książki przygodowe, podróżnicze, fantasy. Z pewnością warte polecenia są powieści Edmunda Niziurskiego m.i.n. "Księga urwisów", czy"Sposób na Alcybiadesa", Jana Brzechwy "Akademia Pana Kleksa", bądź Astrid Lindgren "Dzieci z Bullerbyn".
Literatura dla dorosłych jest bardziej obszerna i podzielona na więcej gatunków. Oprócz tych wyżej wymienionych można przeczytać:
biografie (opowiadające o prawdziwym życiu np. jakieś znanej osoby),
kryminały, sensacje, thrillery (opowiadające mroczne historie, przeważnie zmyślone),
książki historyczne (opowiadające o prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce wiele lat temu),
książki obyczajowe (opowiadające wymyślone przez autora historie i losy nie istniejących nigdy bohaterów),
poradniki, książki edukacyjne (przedstawiające ciekawe informacje, które pomagają wdrożyć np. nowe nawyki lub poszerzyć wiedzę w jakimś zakresie),
poezja (zawierające zbiór wierszy).
Jesteśmy ciekawe, czy Wy macie swoje ulubione książki, które przeczytali Wam rodzice lub zrobiliście to już samodzielnie?
Jeśli tak to spróbujcie odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących Waszej ulubionej książki. Umiejętność streszczenia jej fabuły w kilku zdaniach jest bardzo przydatna, także na lekcjach w szkole, podczas omawiania lektur.

Istnieje takie przysłowie "Nie oceniaj książki po okładce" - oznacza, że najpierw powinniśmy coś lub kogoś poznać lepiej, żeby móc powiedzieć co o tym myślimy. Nie należy oceniać nikogo powierzchownie, tylko po pierwszym spotkaniu lub na podstawie jego wyglądu, tak jak nie możemy powiedzieć, czy książka jest warta zainteresowania zaledwie po kilku przeczytanych stronach.
Nawiązując do powyższego przysłowia, zachęcamy Was do stworzenia nowego projektu okładki Waszej ulubionej książki. Niech rysunek będzie zupełnie inny od tego, który widnieje na okładce książki, którą czytaliście lub macie w domu.
A na koniec zapraszamy do rozwiązania zagadki :)
Jakie tytuły popularnych bajek kinowych kryją się pod tymi emotikonami?



Rozwiązania zagadek w kolejnym poście :)
Pozdrawiamy, wychowawcy świetlicy
Comments