NUBTWSOSJLD
- Świetliki
- 2 cze 2020
- 3 minut(y) czytania

Zastanawiacie się pewnie o co chodzi? Co to za tytuł? Co oznacza słowo NUBTWSOSJLD? Czy w ogóle ktoś słyszał o czymś takim? Otóż rozwiązanie zagadki jest bardzo proste. Tytuł dzisiejszego posta jest zaszyfrowany – czyli utajniony.
I Tylko Ci z was, którzy będą chcieli dowiedzieć się co właściwie oznacza powinni czytać dalej...
Szyfrowanie wiadomości jest znane już od bardzo dawna. Ludzie używali różnych szyfrów, żeby przekazać komuś wiadomość ale w taki sposób, żeby osoby postronne nie mogły jej odczytać. Wy również możecie poznać kilka tajników szyfrowania. Dzięki pierwszemu tajnikowi dowiecie się, co oznacza dzisiejszy tytuł na blogu. Jesteście gotowi? No to zaczynamy.
1. Jednym z rodzajów popularnie używanych szyfrów jest Szyfr Cezara.
Szyfr Cezara: Juliusz Cezar szyfrował swoją korespondencję z Cyceronem. Każdą literę zastępował literą występującą w alfabecie trzy miejsca dalej.
Ten sposób szyfrowania ma tyle kluczy, ile jest liter w alfabecie. Szyfr ten można zatem łatwo złamać.
Tablica kodowa (u góry znajdują się kodowane litery, a u dołu te, które je zastępują).

Czyli mając np. zaszyfrowaną wiadomość T L H V (LITERKAMI Z DOŁU) – żeby ją odczytać trzeba sprawdzić kolejno im przyporządkowane literki u góry.
W tym przypadku T = P L = I H = E V = S . Oznacza to, że zaszyfrowana wiadomość to słowo PIES.
ZADANIE 1. W ten sam sposób spróbujcie odszyfrować tytuł dzisiejszego posta
NUBTWSOSJLD.
Jesteśmy ciekawe czy wam się to udało.

Kryptologia - to dziedzina spokrewniona z matematyką i zajmuje się metodami szyfrowania.
Szyfr to rodzaj kodu stosowany w celu zatajenia wiadomości, żeby była ona niemożliwa(lub bardzo trudna) do odczytania przez każdego, kto nie posiada odpowiedniego klucza. Szyfrowanie natomiast jest procedurą przekształcania wiadomości nie zaszyfrowanej w zaszyfrowaną. Wiadomość przed zaszyfrowaniem nazywa się tekstem jawnym, a wiadomość zaszyfrowaną – szyfrogramem.
Szyfrowanie jest zajęciem bardzo starym, aczkolwiek nowoczesna kryptografia narodziła się dopiero w epoce komputerów i starsze szyfry są z dzisiejszego punktu widzenia zupełnie bezużytecznie. Należy jednak pamiętać, że szyfrowanie ma cel głównie praktyczny: jest nim utrudnienie dostępu do informacji.
2. Kolejnym popularnie używanym szyfrem jest szyfr anagramowy.
Szyfry anagramowe (przestawieniowe)-opierają się na przegrupowaniu lub zmianie kolejności liter w tekście.Proste szyfry anagramowe:
Tekst jawny: MATEMATYKA Z PLUSEM
1 tekst z przegrupowaniem liter: MAT EMATY KAZP LUS EM
2 tekst napisany od końca, bez przegrupowania liter: MESULP Z AKYTAMETAM
3 tekst napisany od końca i przegrupowany: MES ULP ZAKYT ZME TAM

Szyfry przestawieniowe polegają na odpowiedniej wymianie liter, w której litery opuszczone zastępuje się odpowiednio innymi literami lub znakami, np. każdą literę tekstu jawnego można zastąpić poprzedzającą literą alfabetu.
ZADANIE 2. Odszyfruj wiadomość używając szyfru anagramowego.W nawiasie liczbowa podpowiedź, którego szyfru należy użyć – 1. 2 albo 3.
- IKSWEJAR MADA NAIRAM (2)
- JE RZ YRÓ ŻY CK I (1)
- IKS LAG YZ KY RN EH (3)

Marian Adam Rejewski, Jerzy Różycki, Henryk Zygalski to polscy matematycy i kryptolodzy; w 1932 złamali szyfr Enigmy, maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy. Złamanie tego szyfru umożliwiło odczytywanie przez Brytyjczyków zaszyfrowanej korespondencji niemieckiej podczas II wojny światowej, co przyczyniło się do wygrania wojny przez aliantów. Rejewski za ten wyczyn został odznaczony "Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski", a w 2000 wraz z Różyckim i Zygalskim "Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski". Złamanie szyfru niemieckiej maszyny szyfrującej "Enigma" uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń II wojny światowej.Na pamiątkę tego sukcesu polskich matematyków obchodzony jest dzisiaj Dzień Kryptologii.
3. Kolejnym prostym sposobem szyfrowania jest MAFEKING
Mafeking - również jest bardzo prosty. Wystarczy znać ten oto klucz. Wygląda on następująco

Odszyfrowywanie hasła zaszyfrowanego za pomocą tego szyfru, przypomina trochę grę w statki.I tak oto zaszyfrowaną wiadomość : K 2 M 1 K 2 M 1 - możemy odczytać sprawdzając jaka litera znalazła się odpowiednio w wybranej kratce.
W tym przypadku : K 2 oznacza literkę M, M 1 oznacza literkę A, K 2 oznacza literkę M M 1 oznacza literkę A
Otrzymane hasło to MAMA. Prawda, że proste.
ZADANIE 3. Posługując się szyfrem MAFEKING odszyfruj wiadomość:
K1, I2, M2, N1, K2, M1

Jeśli chcecie poznać kilka innych szyfrów to zapraszamy was TUTAJ.
Mamy nadzieję, że podobała wam się zabawa w odszyfrowywanie. Jeśli chcecie sprawdzić , czy poprawnie odszyfrowaliście wszystkie szyfry w zadaniach , to zapraszamy TUTAJ.
Comments