Poznajemy tradycje andrzejkowe
- Świetliki
- 23 lis 2020
- 1 minut(y) czytania

Już za parę dni obchodzić będziemy "andrzejki", czyli wieczór wróżb obchodzonych z 29 na 30 listopada.

Dawno temu, wróżby wykonywane były wyłącznie przez dziewczęta, które chciały się z nich dowiedzieć kiedy wyjdą za mąż. Obecnie, andrzejki są okazją dla wszystkich, do zorganizowania ostatnich, hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.
Czy braliście kiedyś udział w zabawie andrzejkowej?
Gdybyśmy chodzili do szkoły, mielibyście okazję wziąć w niej udział w naszej świetlicy, tymczasem nie pozostaje nam nic innego jak zabawa w domu.
Poznajcie zatem najpopularniejsze wróżby:
1. LANIE WOSKU
Wylewanie wosku na zimną wodę (często przez ucho od klucza) i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia.

źródło: eska.pl
2. SKÓRKI JABŁKA
Wróżenie ze skórki jabłka – dziewczyna obiera jabłko tak, by skórka była jak najdłuższa. Następnie rzuca ją za plecy przez lewe ramię. Litera, w jaką ułoży się skórka będzie pierwszą literą imienia jej narzeczonego.

źródło: wiadomosci.onet.pl
3. MAGICZNE PRZEDMIOTY
Losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu, np. listek oznaczał , że nigdy nie wyjdzie się za mąż, obrączka – bliski ślub, różaniec – zostanie księdzem lub zakonnicą, moneta - bogactwo.

źródło: zabawyzdzieckiem.pl
4. BUTY
Ustawianie butów uczestników zabawy od ściany w stronę drzwi. Ten but, który jako pierwszy przekroczy prób oznacza, że jego właściciel/ka pierwszy znajdzie miłość.

źródło: zdzieckiemdo.pl/
Wróżb jest znacznie więcej, mamy nadzieję, że uda nam się pobawić kiedyś wspólnie :)

Jeśli macie ochotę to zapraszamy do wykonania prac plastycznych o tematyce andrzejkowej - na pewno wspaniale ozdobią Wasz pokój i zapewnią odpowiedni klimat w wieczór andrzejkowy.
INSPIRACJE PLASTYCZNE:

źródło: dzieckiembadz.blogspot.com

źródło: pracaplastyczna.pl

źródło: thepinterestedparent.com
A na koniec zapraszamy do wytężenia swojego wzroku i połączenia w pary pasujących do siebie kluczy:

źródło: wisdy.co
Pozdrawiamy Was serdecznie, wychowawcy świetlicy :)
Comments