top of page

Przygoda z czytaniem

  • Zdjęcie autora: Świetliki
    Świetliki
  • 13 maj 2020
  • 3 minut(y) czytania

Poznaliście w ostatnich dniach historię książki oraz różne sposoby na jej czytanie. Wiecie już, że możecie korzystać z tradycyjnych książek, ale także czytać za pomocą na przykład e-booka. Opcji w dzisiejszym świecie jest mnóstwo. Ale co kiedy nam się nie chce? Nie potrafimy się zmotywować do sięgnięcia po książkę? Co kiedy dopiero zaczynamy czytać i uczymy się robić to płynnie? Ważne by nie zniechęcić się na starcie, więc mamy dla Was kilka wskazówek i propozycji jak zacząć przygodę z czytaniem.

1. Książka Twoim towarzyszem. Pamiętaj, że miejsce książek nie musi być w domu. Zabieraj ją sobą, kiedy wybierasz się z rodzicami w podróż samochodem, albo będziesz czekać np. na wizytę u lekarza.






2. Od czasu do czasu czytaj przed lustrem. Wczujesz się w czytany tekst i poczujesz się jak na scenie teatru.










3. Kiedy zaczynasz czytać książkę i czujesz, że Cię nie zaciekawiła nie zmuszaj się, ale żeby nie skreślać książki od razu wypróbuj metodę "szansy". Wyznacz sobie ilość stron np. 5, które przeczytasz, by sprawdzić, czy książka Cię jednak nie wciągnie.



4. Na początek nie wybieraj długich książek, zacznij od krótkich opowiadań/ bajek. W ten sposób unikniesz znudzenia.







5. Stwórz swój rytuał - czyli np. codziennie lub na początek w wyznaczone dni np. środę i niedzielę 15 minut przed snem sięgnij po książkę.








6. Zacznij od książek, które mają obrazki i ilustracje. Łatwiej będzie Ci wczuć się w treść książki








7. Sięgnij po książki kreatywne i aktywizujące, czyli takie, które czytamy, ale takie które mają także elementy do rysowania, kolorowania, rozwiązywania zadań, czy z naklejkami.






8. Czytaj na głos i znajdź kompana, by robić to wspólnie. To na prawdę pomaga, wtedy słyszysz siebie, swoje błędy w czytaniu. Dobrym pomysłem są występy dla rodziców podczas, których możesz przeczytać ulubiony fragment książki, lub czytanie z koleżanką, czy kolegą.




Ćwiczenie przed czytaniem

Weź do ręki ołówek, trzymaj go na wysokości wzroku przy ugiętej ręce. Skup swój wzrok na jednym punkcie na ołówku. Wzrokiem „rysuj w powietrzu” linie poziome – z lewej strony ciała do prawej, tak daleko jak nadążasz wzrokiem. Potem „rysuj” linie pionowe – od góry do dołu , tak daleko, jak nadążasz wzrokiem. Potem „rysuj” różne wzory: fale, chmurki, słoneczko. A teraz zbliż ołówek do nosa i odsuń go nieco dalej. Cały czas podążaj za przedmiotem tylko wzrokiem, głowa i szyja są nieruchome.



Ćwiczymy recytację

Mamy dla Was ciekawy eksperyment. Jako, że jesteśmy w dobie mediów i narzędzi elektronicznych spróbujmy połączyć czytanie książki i wykorzystanie telefonu komórkowego. Sięgnijcie po książkę, wybierzcie dowolny fragment. Poćwiczcie chwilę czytanie po cichu. Następnie poproście rodziców, by nagrali film z Waszym udziałem. Ten sam fragment przeczytaj 2 razy. Za 1 razem czytaj bez zaangażowania, tylko skup się na treści. Za 2 razem postaraj się na chwilę wczuć w czytany tekst. Pamiętaj o przecinkach i kropkach, a także wykrzykniku lub znaku zapytania (. , ! ?) Porównaj oba nagrania. Które podoba Ci się bardziej? Jak Ci się tego słuchało?


Twoje zakończenie

Zabawa polega na dokończeniu tego samego fragmentu opowieści przez kilka osób. Najlepiej zapisać wymyśloną część. Na koniec osoby zaangażowane czytają cały fragment wraz z dopisaną własną wersją zakończenia na głos. Zobaczycie jak różne mogą być zakończenia, czeka Was dużo śmiechu :)


Tola i Marta odpoczywały nad morzem wraz z rodzicami i młodszym rodzeństwem. Na wymarzone wakacje czekały cały rok. Zabawy w piasku, nurkowanie w morzu, zbieranie muszelek. Nad morzem nie ma nudy! Dziewczynki codziennie przychodziły z rodzinami na plażę, by obejrzeć zachód słońca. Podczas jednej z takich wypraw. Tola zauważyła w oddali świecący punkt.

- Spójrzcie! Coś tam jest! - krzyknęła zaciekawiona Tola

Punkt przybliżał się, jednak w pewnym momencie zniknął z pola widzenia.

- To pewnie jakiś statek. - powiedział, ze spokojem tata

Fale przybierały na sile podmywając zbudowany wcześniej na brzegu zamek z piasku.

Nagle z wody wynurzył się......


Co takiego zobaczyły dziewczynki? Jak zakończy się ta historia? Wymyśl własne zakończenie!


Pod poniższym linkiem znajdziesz inne opowiadanie, które można wydrukować i dopisać swoją wersję

Zachęcamy Was też, szczególnie dzieci, które swoją przygodę z czytaniem dopiero zaczynają do skorzystania z pięknych recytacji bajek, czy wierszy zamieszczonych na platformie YouTube. Książki czytane są przez zdolnych i znanych aktorów w sposób, który na pewno Wam się sposoba.


Bajka o słońcu - czyta Wiktor Zborowski

Basia i śniadanie - czyta Maciej Orłoś

Lekarstwo - czyta Artur Barciś


Przyjemnego czytania! Pozdrawiają Was

wychowawcy świetlicy

 
 
 

Comments


bottom of page