Tadeusz Kościuszko-patron naszej szkoły
- Świetliki
- 30 kwi 2020
- 2 minut(y) czytania
W poprzednich wpisach zapoznaliście się z legendą powstania Polski, przypomnieliście sobie polskie symbole narodowe oraz dowiedzieliście się więcej na temat polskiej flagi. Dziś zapraszamy Was do przyjrzenia się bliżej sylwetce polskiego bohatera narodowego, którego imię i nazwisko bardzo dobrze znacie, ponieważ od 75 lat nasza szkoła nosi jego imię. Mowa oczywiście o Tadeuszu Kościuszce. Poniżej kilka informacji dotyczących jego życiorysu.

Dorosły Tadeusz Kościuszko (źródło: pl.wikipedia.org)
Urodził się 1746 r. i zmarł mając 71 lat. Jego ciało spoczywa na Wawelu, miejscu spoczynku polskich królów i władców.

Portret przedstawiający Kościuszkę jako kilkuletniego chłopca (źródło: pl.wikipedia.org )
Brał udział, w stopniu generała, w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, dlatego jego nazwisko jest w USA znane i tam również uchodzi za bohatera. Jego postać jest uhonorowana na różnych tablicach i postumentach, a najbardziej znanym jest pomnik ustawiony w Waszyngtonie, niedaleko Białego Domu (rezydencji i miejsca pracy prezydenta USA).

Pomnik Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie (źródło: commons.wikimedia.org)
Za swoje zasługi został uhonorowany wieloma medalami, m.in. najwyższym polskim odznaczeniem wojennym - złotym orderem Virtuti Militari.
24 marca 1794 na rynku krakowskim złożył narodowi uroczystą przysięgę i objął przywództwo jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej. Przewodził pierwszemu polskiemu powstaniu narodowemu i choć przegrał bitwę pod Maciejowicami i trafił do rosyjskiej niewoli, to zapisał się w pamięci rodaków jako wzorowy patriota, szlachetny rycerz, który odważył się bronić zniewolonej ojczyzny. W opinii niektórych historyków, dowodzone przez niego powstanie chociaż nie ocaliło państwa, to jednak uratowało godność i honor narodu polskiego, który nie oddał swojej wolności bez walki.

Fragment obrazu przedstawiającego złożenie przysięgi przez T. Kościuszkę w Krakowie (źródło: wyborcza.pl)
Dla upamiętnienia jego zasług dla narodu polskiego jego nazwiskiem zostało uhonorowanych wiele miejsc i obiektów, m.in.:
* ulice imienia Tadeusza Kościuszki znajdują się w Polsce (np. w Katowicach), w USA, na Białorusi, na Ukrainie, na Węgrzech, w Serbii, Rosji;
* parki imienia Tadeusza Kościuszki w Stanach Zjednoczonych;
* wizerunek naszego patrona został uwieczniony na wielu monetach, ostatni raz w 2017 roku na pamiątkowej monecie 200-złotowej;

źródło: nbp.pl
* pomniki, m.in. w Krakowie, w Łodzi, w Waszyngtonie, Filadelfii, Detroit
* kopce, a najbardziej znany to kopiec Kościuszki w Krakowie usypywany przez 3 lata od 1820 r. Zobacz krótki film przedstawiający kopiec z lotu ptaka:
* statki imienia Tadeusza Kościuszki: m.i.n. transatlantyk pływający od 1930 r. między Gdynią a Nowym Jorkiem (USA) oraz ORP Generał Taduesz Kościuszko (polska fregata rakietowa);
* oraz muzea, szkoły, znaczki pocztowe,obrazy, książki, filmy;
W naszej szkole wizerunek Tadeusza Kościuszki możecie zobaczyć na obrazie (wiszącym na pierwszym piętrze) namalowanym i podarowanym szkole przez siemianowickiego reżysera, artystę, pisarza, ucznia naszej szkoły Antoniego Halora.
Także sztandar naszej szkoły, którego używamy m.in. na akademiach poświęconych ważnym uroczystościom państwowym, bądź szkolnym ma wyhaftowany wizerunek naszego patrona.
Z nazwiskiem Kościuszki spotykacie się także podczas śpiewania hymnu szkoły (w trzeciej zwrotce):
"Wzorem naszym jest Kościuszko
Za Ojczyznę walczył on,
Jego męstwo nam przykładem,
Podążymy drogą tą"
Pamięć o tym wybitnym Polaku zachowujemy także poprzez coroczną organizację Dnia Patrona w naszej szkole. W tym roku akademia miała odbyć się 24 marca, ale ze względu na obecną sytuację nie mogła dojść do skutku.
Mamy nadzieję, że zapoznając się z biografią Tadeusza Kościuszki przekonaliście się, że był wybitną postacią i możemy być dumni, że szkoła do której chodzimy nosi jego nazwisko.
Na zakończenie zachęcamy Was do stworzenia portretu naszego patrona dowolną techniką plastyczną i podzielenie się swoim dziełem z nami, wysyłając jego zdjęcie na adres: bkmsp3@hotmail.com
Życzymy Wam udanego wypoczynku podczas majowych Świąt :)Pozdrawiamy, wychowawcy świetlicy
informacje historyczne pochodzą ze źródeł:
pl.wikipedia.org
http://www.lodz.ap.gov.pl
Comments