Tańcowała igła z nitką
- Świetliki
- 21 maj 2020
- 2 minut(y) czytania
Jan Brzechwa swój wiersz poświęcił dwóm bohaterkom. W dzisiejszych czasach nieco zapomnianym, ale jakże przydatnym. Spójrzcie na siebie: spodnie, bluzka, skarpetki, a może sukienka, czy jeszcze piżama? :) A teraz rozglądnijcie się wokół siebie: koc, poduszka, zasłona. Sporo tych rzeczy wokół nas. A wszystko zaczęło się od... igły i nitki.
Posłuchajcie krótkiego wiersza Jana Brzechwy "Tańcowała igła z nitką"
Mnóstwo rzeczy w naszym świecie jest uszytych. Kiedyś zazwyczaj robili to ludzie za pomocą własnych rąk i odrobiny talentu, teraz pomagają nam maszyny do szycia, wielkie maszynerie w zakładach szyjących masowo. Ale co kiedy urwie nam się guzik, albo misiowi odpadnie uszko, lub w ulubionej bluzce zrobi się dziurka? Warto zaprzyjaźnić się z igła i nitką. Nie są takie strasznie, a z ich pomocą możecie wyczarować piękne rzeczy.
Radość z samodzielnie zrobionej rzeczy, która dodatkowo będzie przydatna lub może być piękną ozdobą jest ogromna. Zachęcamy Was do spróbowania swoich sił w szyciu i na początek proponujemy coś prostego co będzie jednocześnie ładne, a jeśli chcecie może stać się wyjątkowym prezentem dla kogoś :)
Poduszkowe serce
Co potrzebujemy?
igłę
nitkę
większy kawałek materiału (np. : stara koszulka, zniszczona poszewka na poduszkę, koc)
nożyczki
watę lub inny wkład, który sprawi, że nasza poduszka będzie mięciutka
Gdy już mamy przygotowane wszystkie niezbędne przybory. Musimy nadać kształt naszej poduszce, ja użyłam kawałka materiału ze szmatki. Składamy materiał na pół (tak by miał dwie warstwy.) Rysujemy długopisem lub ołówkiem na materiale serce, możemy skorzystać z gotowych szablonów lub spróbować zrobić to samemu. Następnie po śladzie wycinamy serce. Musimy pamiętać, żeby obie warstwy były takie same i pilnować by podczas wycinania nie przesuwały się.
Czas teraz na przygotowanie igły i nitki. Pierwszym krokiem będzie odcięcie nożyczkami dość długiego kawałka nitki. Teraz najtrudniejsza i precyzyjna czynność: nawlekanie nitki na igłę :) Bądźcie cierpliwi, jest to trudne tylko na początku. Następnie igła musi się znaleźć dokładnie w połowie, a kawałki nitki po obu stronach równe. Na końcu zaplatamy pętelkę. Instrukcja na zdjęciu.
Możemy już rozpoczynać szycie. Poćwiczymy ścieg "dziergany". na 1 rzut oka może wydawać się trudny, ale wcale taki nie jest. Tworzy na około naszego serca ramkę/ falbankę, która dodatkowo ozdabia. Jeśli jednak chcecie, by serduszko nie miało widocznej nitki, po prostu pod koniec szycia zanim zaszyjecie całe serce i włożycie wkład obróćcie materiał na drugą stronę. Poniżej filmik, na którym pokazuję jak szyłam moje serce. Uwaga na paluszki :)
Pamiętajcie, że nawet jeśli coś jest krzywo, albo gdzieś nitka się zaplątała to ważne jest próbować i ćwiczyć, a jeszcze ważniejsze, że jest to rzecz wykonana samodzielnie od samego początku. Osoba obdarowana takim serduszkiem, czy inną poduszeczką będzie na pewno szczęśliwa :)
W tajemnicy podpowiemy Wam, że już niedługo czeka nas wyjątkowe święto. Dzień Mamy. To może być piękny prezent dla niej :) Moja powędruje do mojej mamy, jako poduszeczka na szpilki i igły :)
Pozdrawiamy
wychowawcy świetlicy
Comments