top of page

Wiosenne inspiracje

  • Zdjęcie autora: Świetliki
    Świetliki
  • 23 mar 2020
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 24 mar 2020

21







marca powitaliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Z tej okazji zapraszamy Was



dzisiaj po garść inspiracji na prace plastyczne o tematyce wiosennej oraz kilka aktyw


ności dla dziecka lub całej rodziny.



1. Pomysły na prace plastyczne, które ozdobią dziecięcy pokój, parapet lub drzwi lodówki ;)







2. Zabawy o tematyce wiosennej


Spacer w ustronnym miejscu, z dala od innych ludzi możecie urozmaicić zabawą pt. „Widzę coś na literę …” lub „Widzę coś w kolorze…”.  Zamieńcie się oczywiście rolami: raz widzi rodzic/rodzeństwo, a zgaduje dziecko, a drugi raz odwrotnie.

Możecie też zabawić się w poszukiwaczy wiosennych skarbów, do czego przydać się może taka tablica, którą należy wydrukować i zabrać ze sobą. Dziecko szuka elementów umieszczonych na tablicy i zaznacza, które z nich udało mu się zaobserwować w trakcie spaceru. Link do pobrania tablicy: http://childrenstherapyconnection.com/wp-content/uploads/2018/04/Spring-Scavenger-Hunt-photo.jpg

Zabawa w smakosza polega na przygotowaniu kilku smacznych przekąsek tj. rodzynki, orzechy, suszone śliwki, płatki kukurydziane, kawałki jabłka, gruszki, pomarańczy, marchewki itd. "Smakosz" zawiązuje sobie oczy i degustuje przekąski podawane mu przez drugą osobę, oczywiście stara się odgadnąć co w danej chwili smakuje. Po chwili następuje zamiana ról. Smacznego :)


"Kalambury" to okazja do wieczornego spotkania się całej rodziny w dużym pokoju:) Na małych kartkach spiszcie hasła do pokazywania i rysowania, np. Wracające bociany, skaczące żabki, fruwające motylki, zbieranie kwiatów, wąchanie kwiatów, wiosenny deszczyk. Wybrana osoba pokazuje wylosowane hasło, ten kto je odgadnie zdobywa punkt i losuje kartkę z kolejnym hasłem.


Odrysowywanie cieni figurek to aktywność, do której wykorzystacie ciepłe promyki wiosennego słońca wpadające przez okno np. na stół lub podłogę (w przypadku jego braku sprawdzi się lampka na biurko). Na kartce dziecko ustawia wybrane figurki, bądź inne przedmioty o ciekawym kształcie, tak aby uzyskać długi cień. Mazakiem należy odrysować kontur powstałego cienia, następnie rodzeństwo lub rodzic może odgadnąć co dany kontur przedstawia. Dziecko może pokolorować powstałe wzory lub stworzyć z nich pracę plastyczną dorysowując dodatkowe elementy.


Z głową w chmurach to zabawa rozwijająca wyobraźnię, świetnie znana każdemu z własnego dzieciństwa. Polega oczywiście na przypisywaniu chmurom nazw przedmiotów, zwierząt do których wydają się pasować swoim kształtem. Dla tych z Was, którzy mają w domu mazaki do tablic suchościeralnych proponujemy rozwinięcie zabawy o dorysowanie niezbędnych elementów na szybie, tak aby powstał rzeczywisty obrazek, który narodził się w wyobraźni dziecka.


Życzymy udanej zabawy w te pierwsze wiosenne dni.

Wychowawcy świetlicy.

 
 
 

Comments


bottom of page